607627-2023 - ResultatSverige-Umeå: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilvårdstjänster
Referensnummer: 23151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Del 1 Fordonstvätt och rengöring och del 2 Fordonstvätt och rengöring med hämta/lämna-service
Olika verksamheter har behov av utvändig tvätt samt invändig rengöring. För närvarande är det de c:a 140 fordon som tidigare nyttjat tjänsten genom Viva som har ett uttalat behov av tjänsten.
Köparen ska ha möjlighet att köpa tjänsten som ett löpande abonnemang med olika frekvens, normalt sett var fjärde till var sjätte vecka, men andra frekvenser kan förekomma. Köparen ska även kunna beställa tjänsten vid behov. Väntetid vid behovsbeställning ska inte överstiga 14 dagar.
Del 3 Bilvårdstjänster
Beställs vid behov efter godkännande av Umeå kommuns fordonsanvarige förutom sanering som kan beställas av samtliga verksamheter. Sanering ska kunna ske skyndsamt vid beställning.
Beställningsförfarande för övriga avropsberättigade sker enligt överenskommelse.
Inga volymer garanteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fordonstvätt och rengöring
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fordonstvätt och rengöring med hämta/lämna-service
Del nr: 2
Del nr: 3