607775-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kollektivtrafik på väg - Busstrafik i Handen, Tyresö och Nynäshamn
Referensnummer: TN 2019-1436
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att bedriva busstrafik samt ansvara för tjänster (t.ex. informationsförsörjning, fordonsanskaffning, drift- och underhåll av depå, intäktssäkring och kundnära service) kopplade till trafikleveransen i aktuellt avtalsområde.
År 2018: drygt 280 bussar inom avtalsområdet. Antal påstigande per år drygt 32 miljoner
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)