Region Gotland genomför en upphandling av ambulansjournalsystem med akutmodul för akutmottagningens personal, samt modul och applikation avsedd för TIB.
Denna upphandling omfattar även service och support av system.
Region Gotland har både markburen och luftburen ambulansverksamhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen