607933-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk tidrapportering för personlig assistans
Referensnummer: FSN-2022-4333
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö Stad avser att upphandla ett system som kan erbjuda en helhetslösning i form av digital
rapportering av assistanstimmar till Försäkringskassan, schemaläggning samt kommunikation.
Målsättningen är ett modernt och användarvänligt systemstöd för elektronisk tidrapportering som:
• Effektiviserar administrationen av personlig assistans.
• Kan hantera Beställarens processer för Bemanning och schemaläggning
Det ska vara möjligt för externa användare, så som god man, förvaltare, brukare, anhöriga m.m. att
nyttja systemet för utsedd brukare. Dessa personer ska också kunna godkänna tidsredovisningar och elektronisk räkning.
Uppdraget innefattar även två optioner gällande integration till Stadens HR-system samt
integration mot Stadens IDP.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen