607948-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Miljörådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådgivning och kompetensutveckling inom Miljö- och klimatområden, Landsbygds-program 2014-2020
Referensnummer: 604-7937-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90713000 Miljörådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen i Uppsala Län inbjuder här med anbudsgivare att lämna anbud avseende konsulttjänster inom följande områden Greppa Näringen, Ekologisk produktion och Ett rikt odlingslandskap. Konsulttjänsterna består av enskilda- och grupprådgivningar och kompetensutveckling genom gruppaktiviteter (gruppaktiviteter kan exempelvis bestå av grupprådgivning, nätverksträffar, kurser, fältvandringar och studiebesök). Inom området Ett rikt odlingslandskap ingår även Information och demonstration kring skötsel och nyttjande av ängs- och betesmarker - nätverk, samverkan och nya metoder. Som syftar till att öka och sprida kunskapen kring skötsel och utnyttjande av ängs- och betesmarker.
Konsulttjänsterna ska utföras i Uppsala Län.Detaljerad beskrivning och krav för samtliga området beskrivs i "Generella krav på samtliga områden" och krav för respektive områden beskrivs i "Krav på område" för respektive område
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen