Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 00769/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska institutet upphandlar upphandlingskonsulter i syfte att teckna ramavtal med två leverantörer för upphandlingsstöd för att avlasta SI:s upphandlingsfunktion vid arbetstoppar och ordinarie personals frånvaro.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska som minst ha tillgång till och kunna erbjuda fyra konsultroller: Senior upphandlingskonsult, junior upphandlingskonsult, IT-upphandlingskonsult och upphandlingsjurist.