607957-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn och skötsel av idrottsplatser
Referensnummer: KFN 2022/0298 / UH-2022-184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att på fast pris utföra drift, tillsyn och skötsel av totalt nio (9) idrottsplatser inom Norrköpings kommun. Även erforderlig snöröjning av vissa konstgräsplaner ingår i det fasta årliga priset. Följande idrottsplatser ingår:
o Bollspelarens IP
o Bäckplan IP
o Domarringens IP
o Getängens IP
o Navestad IP
o Sydvallens IP
o Borgsmo IP
o Ektorps IP
o Mamre IP
Även skötselåtgärder kopplat till andra idrottsanläggningar kan komma att ingå i mindre omfattning exempelvis avhjälpande underhåll på spontanidrottsplatser och motionsspår.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela uppdraget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 77320000 Skötsel av idrottsplatser, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det fasta åtagandet motsvarande för 2021 ca 1,9 Mkr inkl. moms och övriga köpta tjänster ca 100 000 kr inkl moms. Åtagandet för 2021 är inte identiskt med nu aktuell upphandling och volymerna därför ej helt jämförbara
Behovet av övriga köpta tjänster bedöms variera mellan åren.