607958-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inpasseringssystem på returpunkter (ÅVC)
Referensnummer: ABV 2022/0602
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inpasseringssystem med automatisk besöksregistrering och fakturering av verksamhetsbesök på returpunkter i Norrköpings kommun.
Omfattning
Upphandlingen omfattar att leverantören ska tillhandahålla ett system med automatisk besöksregistrering med faktureringstjänst av företag på Nodra AB´s returpunkter. Nodra har fem returpunkter i Norrköpings kommun Inom Norrköpings kommun finns fem returpunkter dit hushållen kan lämna avfall och farligt avfall. Även verksamhet har, mot avgift, möjlighet att lämna avfall vid returpunkterna eftersom avfallstaxan endast ska täcka hushållens kostnader för avfall. Nodra efterfrågar nu ett system som kan identifiera och fakturera verksamheter för varje besök de gör vid returpunkterna.
Nodra uppskattar verksamhetsbesöken till cirka 15 000 - 20 000 per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30191140 Tillbehör för personlig identifiering, 42961100 Passerkontrollsystem, 48444100 Faktureringssystem, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.