607968-2020 - ResultatSverige-Forsbacka: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter av gasflak för Gästrike Ekogas AB
Referensnummer: 11137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget går ut på att tillhandahålla transporter av lastväxlarflak Från Gästrike Ekogas två produktionsanläggningar belägna på Sältavägen 7 i Gävle samt på Stentorpsvägen 85 i Forsbacka till Ekogas tankstation på Utmarksvägen 8. I slutet på 2021 planeras en till tankstation att byggas belägen på Teknikparken/Nobelvägen. I uppdraget ingår eventuell rangering av flaken på nämnda platser. Transportören ska också ha tillräckliga resurser att dagligen utföra längre transporter av biogasflak till Stockholmsområdet samtidigt som de dagliga transporterna från Ekogas egna anläggningar upprätthålls. Jour ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen