2. Förfarande
Förfarande
Titel: Morängatans vård- och omsorgsboende
Beskrivning: Morängatans vård- och omsorgsboende är en byggnad från 1979. Äldreboendet ska byggas om för att uppfylla verksamhetens behov, tillgänglighetskrav och arbetsmiljökrav. Ombyggnaden innebär ny planlösning i stora delar av byggnaden, men med få konstruktiva ingrepp. Boendet har idag 89 lägenheter fördelade på 6 enheter. BTA ca 10 000 kvm. Efter ombyggnationen är klar så ska det bli 95 lägenheter.
Intern identifierare: SFF-2024-00678
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000