608061-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Göteborgs Stadsteater Ombyggnad Ny tredje scen
Referensnummer: 0282/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsteatern har sedan länge haft ett behov av en ny tredje scen. I det här projektet omfattar en ombyggnad av en befintlig källarlokal till en ny scen för ca 70 - 90 besökare med tillhörande stödfunktioner (ny foajé, ny tillgänglig entré, wc för publik, artistfoaje, sidoscen mm). En ny restaurang samt flera nya barer kommer att byggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212421 Byggnation av restaurang, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen