608104-2023 - ResultatSverige-Gislaved: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service- och reparationer av storköksutrustning och vitvaror
Referensnummer: 22-258-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande service, underhåll, reparationer och årlig kontroll (när detta krävs) av utrustning som kan betecknas storköksutrustning och vitvaror i Gislaveds kommun och Gnosjö kommun. Uppdraget omfattar förebyggande eller felavhjälpande underhåll av utrustning och dess tillbehör.
Under avtalsperioden kommer utrustning att tillkomma, försvinna eller bytas ut. Nya maskiner som tillkommer under avtalsperioden omfattas av garantiservice från maskinleverantör och omfattas inte direkt av detta avtal. Dessa tillkommer/övergår succesivt allt eftersom garantiåtaganden upphör. I uppdraget ingår att kontrollera garantitiden så att övergången sker korrekt.
Service av kyl- och frysenheter för storkök tillhör separat avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris Gislaveds kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se information i underlaget.
Pris Gnosjö kommun
Del nr: 2