Växjöbostäder avser att uppföra ca 110-130 st bostadslägenheter samt miljöhus, lägenhetsförråd och cykelförråd på Alabastern 3 och Bärnstenen 4 i Växjö.
På fastigheten Bärnstenen 3 ska en byggnad uppföras med ägarlägenheter som upplåtelseform.
För mer detaljerad information se dokumentionen tillhörande upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen