608228-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresavtal Nanolab Science Village
Referensnummer: 2023/1982
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214600 Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet söker en långsiktig hyresvärd som vill uppföra, äga och förvalta det nya Nanolab Science Village, en forskningsanläggning för tillverkning av mikro och nanokomponenter. Den nya satsningen ska ge unika möjligheter till forskning och samverkan med industrin med målet att förbättra förutsättningarna för människors liv och klimat genom nanoteknik.
Det blir ett viktigt första steg i Lunds universitets etablering av en aktiv forskningsmiljö i Science Village i nära samarbete med de stora forskningsanläggningarna MAX IV och ESS. Nanolab Science Village blir en tredje stor, avancerad forskningsanläggning för materialvetenskap i området. Det nya nanolabbet beräknas omfatta ca 5 700 kvm verksamhetsyta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen