Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Krondroppsnätet Blekinge
Referensnummer: DSN 2020\10157 2.6.4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
På uppdrag av Blekinge Kustvatten- och Luftvårdsförbund med organisationsnummer 802454-8185 genomförs en frivillig förhandsinsyn med stöd av LOU 6 kap. 14 §, avsikten är att ingå avtal med IVL Miljöinstitutet AB, organisationsnummer: 556116-2446. Detta innebär att vi iakttar en avtalsspärr om minst tio dagar från annonsens publicering. Uppdraget Krondroppsnätet innefattat miljöövervakningsinsatser. Då det är många typer av mätningar som utförs inom krondroppsnätet är det en förutsättning att utföraren har metoder, utrustning och erfarenheter av alla. Utvecklingen av mätningarna inom krondroppsnätet har sedan 1980-talet bedrivits i IVL:s regi och IVL har också utvecklat metoder och modeller. Genom de långvariga och kontinuerliga mätserier som genererats, där samma metoder använts, möjliggörs även studier av långsiktiga trender vilket är ett viktigt syfte med krondroppsnätet. Det är därför av stor vikt att dessa långsiktiga mätserier bibehålls.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar, 90732600 Mätning och övervakning av jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen