608476-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Kontorsmöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för arbete och förvaring
Referensnummer: 2019/2471/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39130000 Kontorsmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar möbler för arbete och förvaring (arbetsbord, bordsskärmar och förvaringsenheter) till SMHIs lokaler i Norrköping, Uppsala och Göteborg.
Upphandlingen omfattar ramavtal för arbetsbord, bordsskärmar och förvaringsenheter i enlighet med beskrivningar i upphandlingsdokument. Då SMHI avser att återbruka så stor del som möjligt av befintliga möbler kan antalet justeras under avtalstiden. Volym som utvärderas framgår i kravspecifikationen. SMHI avser att göra löpande beställningar från kommande ramavtal.
Målsättningen är att SMHI kan ha ett nära samarbete med kontrakterad leverantör och gemensamt planera leverans, montering och leverans- och kvalitetskontroll i god tid innan utförande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39100000 Möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
I Norrköping renoveras SMHIs lokaler och i samband med detta behöver SMHI till viss del nya möbler för arbete och förvaring. Ombyggnationen sker i etapper där en redan är färdigställd, totalt har SMHI ca 700 arbetsplatser i Norrköping. Tidsplanen ser i dagsläget ut enligt följande och kan komma att ändras utanför SMHIs kontroll:
Etapp 2: Hus 24 - klart augusti 2020
Etapp 3: hus 23 & 33, klart efter jul 2020/21
Etapp 4: hus 22, klart till efter sommaren 2021
Etapp 5: hus 11 & 21, klart till vårvintern 2022
Etapp 6: hus 12 plan 1 & 2, hus 14 samt förbindelsegång, klart till sommaren 2022. Målsättningen är att möbler är på plats i samband med etappernas färdigställande ovan.
Uppsala är ett nytt kontor och tillträde sker i december 2019. Det finns i dagsläget inget känt behov, men behov kan uppstå under avtalstiden.
Göteborg kan komma att utökas och därmed kan behov uppstå, dock inget känt behov i dagsläget.