608618-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ESKILSTUNA: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopkärl
Referensnummer: UH 20-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att upphandla ett ramavtal för sopkärl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med nästan 600 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Omfattning
Upphandlingen avser Beställarens behov av nyproducerade kärl i olika storlekar, eventuella reservdelar till dessa samt återtagande och återvinning av begagnade kärl. Leverans samt återtagning av sopkärl ska ske till och från Beställarens återvinningsanläggningar i Eskilstuna och Strängnäs.
Beställaren använder sig av avfallskärl i verksamheten, både genom monopol och verksamhetsavfall. Kärlen kommer att användas till matavfall, övrigt hushållsavfall, trädgårdsavfall och alla varianter av FNI (Fastighetsnära insamling) där alla förpackningar och tidningar finns. Kärlen ska ha bra hållfasthet och vara täta, de får inte vara mjuka i framstammen då det kan riskera att kärlen blir böjda och svåra att sätta på lyften.
Beställaren förbehåller sig rätten att beställa reservdelar till redan befintliga kärl utanför detta avtal.
Volym
Avtalets volym under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 12 miljoner SEK, med takvolym 20 miljoner SEK. I de fall takvolymen uppnås upphör avtalet att gälla med en månads uppsägningstid.
Den angivna avtalsvolymen baseras på volymen av befintligt ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Beställaren har historiskt lämnat mellan 250-500 begagnade kärl för återtagande per år.
Med anledning av den nya förpackningsförordning kan volymen komma att påverkas, eventuella effekter av detta är svåra att förutse.