608627-2022 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Tjänster med avseende på luftföroreningar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radonåtgärder
Referensnummer: 22/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) entreprenör för genomförande av radonåtgärder och eventuell radonmätning för områdesindelningen lokaler och bostäder.
Förkommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.