2. Förfarande
Förfarande
Titel: METOS Weather Observation System
Beskrivning: FMV upphandlar uppgradering av Försvarsmaktens väderobservationssystem METOS med tillhörande underhållsavtal. Upphandlingen kommer även innehålla möjlighet att ytterligare anskaffa hårdvara och servrar.
Intern identifierare: 25FMVU1368
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38120000 Meteorologiska instrument
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: METOS Weather Observation System