Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss - navigerad laser
Referensnummer: 2023-O002693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss på delar av upphandlingsunderlag för eventuellt kommande upphandling av navigerad laser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33160000 Operationsteknik, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne planerar eventuellt en upphandling av Navigerad laser och bjuder in leverantörer att inkomma med synpunkter på kravspecifikationen. I den externa remissen publiceras ett utkast på delar av kravspecifikationen och finns att tillgå i bilaga 1 Extern remiss, Kravspecifikation. Den externa remissen avser en eventuell upphandling för navigerad laser med våglängd 577 nm till ögonkliniker i Region Skåne. Utrustningen ska användas på kliniker för laserbehandling av centrala respektive perifera retinala sjukdomar.