608725-2021 - ÄndringSverige-Uppsala: Servrar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server- lagring och nätverksprodukter
Referensnummer: KSN-2021-02861
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden:
1. Servrar och lagringsprodukter inklusive tillhörande programvara, tjänster och konsulttjänster
2. Nätverksprodukter inklusive tillhörande programvara, tjänster och konsulttjänster
Uppsala kommun avser att teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
Köparen beräknar att årligen avropa:
- Servrar och lagringsprodukter för c:a 12 miljoner kronor
- Nätverksprodukter för ca 21 miljoner kronor