608737-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem Luleå Energi AB
Referensnummer: 20/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande:
Ekonomisystem
— Huvudbok och legal rapportering
— Kundreskontra
— Leverantörsreskontra
— Anläggningsreskontra
LEAB hanterar:
— Ca 16 000 st. leverantörsfakturor/år
— Ca 7000st anläggningstillgångar
— Diversefakturor ca 300 st./år
— 5 bolag med upp till 7 dimensioner
— Samtidiga användare ca 10 st.
Integrationer till kringliggande system med dubbelriktad kommunikation
Se bifogad nulägesbeskrivning, bilaga 2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen