608746-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Solna: Möbler
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för skade- och suicidprevention
Referensnummer: 2.2-6355-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens institutionsstyrelse (SiS), se vidare under www.stat-inst.se, med organisationsnummer 202100-4508, avser att upphandla möbler inom skade- och suicidprevention.
SiS avser att teckna ramavtal med leverantören HealSafe Interiör AB genom att tillämpa förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kapitlet 14 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (”LOU”). Avtalsperioden är ett år, med möjlighet att förlänga avtalet ytterligare två år, med ett år i taget, dvs. den maximala avtalsperioden är tre år. Det maximala avtalsvärdet är 14 400 000 SEK, förutsatt att samtliga förlängningsoptioner nyttjas.
Den marknadsundersökning SiS har genomfört visar på att endast HealSafe Interiör AB har utvecklat möbler som kan användas inom vård och behandling i särskilt krävande miljöer. Möblernas funktion syftar till att minimera risken för skadegörelse, hot och våld med tillhygge samt att möblerna är självskade- och suicidpreventiva.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen