608769-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Polisbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utryckningsbil under 3,5 ton, nationellt upphandling
Referensnummer: 931-A625.143/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114200 Polisbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av nationellt avtal för målad och civil utryckningsbil under 3,5 ton, tre avtalsområden/fordonskategorier:
1) Utryckningsbil för Polismyndigheten och Tullverket, fordonsvariant 1.1 t o m 1.4 (CUV)
2) Utryckningsbil för Polismyndigheten och Tullverket, fordonsvariant 2.1 t o m 2.4 (Kombi)
3) Stor utryckningsbil för Polismyndigheten och Tullverket, fordonsvariant 3.1 t o m 3.4 (SUV)
Tillhörande tjänster för service & underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utryckningsbil för Polismyndigheten och Tullverket, fordonsvariant 1.1 t o m 1.4 (CUV)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utryckningsbil för Polismyndigheten och Tullverket, fordonsvariant 2.1 t o m 2.4 (Kombi)
Del nr: 2
Utryckningsbil för Polismyndigheten och Tullverket, fordonsvariant 3.1 t o m 3.4 (SUV)
Del nr: 3