Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optiskt stereomikroskop (ESD) med kamerasystem
Referensnummer: 935-A679.559/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38518200 Stereomikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov vid Nationellt forensiskt centrum (NFC) i Linköping. Avtalet omfattar leverans av två optiska stereomikroskop, godkända för Elektrostatiska urladdningar (ESD), med kamerasystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 750 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38510000 Mikroskop, 38518200 Stereomikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen