608819-2019 - ResultatSverige-Skärhamn: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Fordon - Personbilar 2020
Referensnummer: 19/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Kommunerna Kungälv, Stenungsund, Tjörn och Lilla Edet samt bolaget SOLTAK AB har en gemensam centraliserad fordonshantering.Fordonsflottan för de fyra kommunerna inklusive bolaget omfattar idag ca 400 personbilar där fordonen generellt byts ut vart tredje år.
I samarbetet ovan ingår 3 viktiga aktörer som nämns i upphandlingsdokumentet. Centraliserad Fordonshantering (CF) - Gemensam fordonshantering. Fordonsadministratör - Privat aktör, upphandlad av CF. Fordonsdriften- Respektive kommuns fordonsavdelning.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen administreras av Upphandlingsenheten vid Tjörns Kommun.Avtal tecknas av var och en av de upphandlande myndigheterna.
Upphandlande myndigheter:
Tjörns kommun, 212000-1306
Tjörns Bostads AB, 556530-7260
Tjörns Måltid AB, 556762-5164
Tjörns Hamnar AB, 556215-6033
Stenungsunds kommun, 212000-1298
Kungälvs kommun, 212000-1371
SOLTAK AB, 556939-1187
Lilla Edets kommun, 212000-1496
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen