60885-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning o nyttjande ärendehanteringssystemet iipax
Referensnummer: D19/01282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Exportkreditnämnden(EKN) har för avsikt att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal gällande förvaltning och nyttjande av iipax, som ägs av Ida Infront. Förvaltningen avser underhåll, support, utveckling, nyttjande samt uppgraderingar av det befintliga systemet som tidigare har upphandlats. Systemet består av två applikationer avseende handläggning av ärenden, e-arkivering samt integration med EKNs system för hantering av garantier. För förvaltningen av systemet, genomförda anpassningar samt integration krävs åtkomst till källkoden till det underliggande systemet iipax. Ida Infront är idag befintlig leverantör och EKN har genom kontroll på marknaden funnit att endast denna leverantör kan tillhandahålla efterfrågade tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exportkreditnämnden(EKN) har för avsikt att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal gällande förvaltning och nyttjande av iipax, som ägs av Ida Infront. Förvaltningen avser underhåll, support, utveckling, nyttjande samt uppgraderingar av det befintliga systemet som tidigare har upphandlats. Systemet består av två applikationer avseende handläggning av ärenden, e-arkivering samt integration med EKNs system för hantering av garantier.
Undantag från annonserad upphandling motiveras av tekniska skäl och ensamrätt enligt 6 kap. 14 § lagen 2016:1045 (LOU). EKN har för avsikt att ingå avtal med en avtalsperiod om (3) år och option på förlängning en eller flera gånger med maximalt 24 månader. Särskilda skäl för avtalsperiodens längd är främst orimligt höga omställningskostnader och orimliga tekniska svårigheter vid leverantörsbyte.
EKN kommer att beakta en avtalsspärr om tio (10) dagar från det att annonsen har publicerats.