608966-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsjour - mottagande, bedömning och hantering
Referensnummer: 21/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs stad, Fastighetskontoret har behov av en fastighetsjour för vårt fastighetsbestånd som kan ta emot felanmälan, bedöma felanmälan och åtgärda akuta funktionsnedsättningar inom vårt fastighetsbestånd, dygnet runt.
Syftet med entreprenaden är att återställa funktionsnedsättningar på samtliga förekommande tekniska installationer och byggdelar som normalt är fastighetsägarens ansvar
Fastighetskontoret avser att teckna med en leverantör som har en jourverksamhet alla tider på dygnet och som kan i egen regi eller med UL kunna åtgärda akuta felanmälningar.
Vi har ca 400 fastigheter där all typ av verksamhet pågår. Det är bostäder, förråd, djurhus och sjukhus, handelsfastigheter och många fler, se bilaga 04.3 Objektsbeskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UF1 ALLMÄN ORIENTERING
Fastighetskontoret är fastighetsnämndens förvaltning och har cirka 270 anställda. Fastighetsnämnden ansvarar för Göteborgs Stads mark- och bostadspolitiska uppgifter.
Nämndens ansvar är i korthet att:
skapa förutsättningar för nya bostäder
mark- och exploateringsverksamhet
köpa, sälja och arrendera ut mark
förvalta mark och byggnader
samordna insatser på det bostadssociala området.
Fastighetskontoret har behov av en fastighetsjour för vårt fastighetsbestånd som kan ta emot felanmälan, bedöma felanmälan och åtgärda akuta funktionsnedsättningar inom vårt fastighetsbestånd, dygnet runt.
Syftet med entreprenaden är att återställa funktionsnedsättningar på samtliga förekommande tekniska installationer och byggdelar som normalt är fastighetsägarens ansvar. Felanmälan sker av främst av B:s hyresgäster och vid enstaka fall ske direkt av B. Främsta kontakt är via telefon men även andra kommunikationsvägar som till exempel e-post kan vara aktuellt.
Under normal arbetstid (8-16:30) finns viss beredskap i egen regi inom Fastighetskontoret och det finns även behov under vardagar då Fastighetskontorets personal inte är tillgänglig eller behöver extern hjälp. På kvällar och helger finns ingen beredskap i egen regi.
Avtalet beräknas enl tidigare historik värt ca 4 400 000 kr under en period om 4 år.
Angivna volymer/faktorer är endast uppskattade och ska ej ses som garanterade volymer utan de kan både öka och minska i omfattning. Angivna faktorer/volymer är endast satta för ett utvärderingssyfte.
Diarienummer 5034/21
UF3.1.1 Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).