608967-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorganisation för bemanning av Stadsbyggnadsprojektet Övre Bryggårdsgärdet
Referensnummer: KS 2021-2064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser uppdrag att som en projektanpassad ramavtalsleverantör av en ”Projektorganisation över tid” för ÖBG kunna företräda och bistå Norrtälje kommun med bred och erfaren kompetens för flertalet roller i olika skeden avseende genomförandet av stadsutvecklingsprojektet Övre Bryggårdsgärdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet kommer att löpa under flertalet år, idag (2021) delvis påbörjat, till ett avslut preliminärt år 2035. Se bilaga 06 för en översiktlig preliminär tidplan.
Uppdraget sker med omgående start, preliminärt februari 2022, för de specificerade och efterfrågade roller i projektorganisationen, bilaga 13, kategori 1a-c. För övriga roller sker avrop och start enligt behov i dialog med Konsulten.
Beställaren bedömer att uppdraget kan komma att uppgå till ca 70 mnkr förutsatt att Beställaren beställer alla de avrop, etapper som är möjliga och ryms inom projektområdet ÖBG och överföringsledningen till Lindholmen.
Konsultens projektorganisation, resurser, ska bistå med bred kompetens och erfarenhet i projektgruppen och tillsammans med Norrtälje Kommuns projektorganisation arbeta för planering, upphandling samt bygg- och projektledning mm. Med utgångspunkt av roller enligt bilaga 12 och 13, innebär uppdraget ett ansvar för projektet ÖBG inkl. dess delprojekt för att ledas och drivas framåt för att tillsammans uppnå Övre Bryggårdsgärdets mål och visioner vid etableringen av en ny stadsdel.
Rapportering sker till kommunens huvudprojektledare Ann Forslin och/eller projektchef Roger Gustafsson. Mer utförlig beskrivning finns under uppdragsbeskrivning AUC.1.