609175-2021 - ResultatSverige-Växjö: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIACCESS, Första cykeln: Smart snöröjning och halkbekämpning
Referensnummer: 20/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjö kommun önskar ingå ett innovationspartnerskap kring utmaning Smart snöröjning och halkbekämpning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Växjö kommun har 55 mils gator och 17 mil cykelväg som vid behov kräver vinterväghållning såsom snöröjning och halkbekämpning. Större trafikleder samt gång- och cykelstråk är prioriterade och ska vara halkfria när morgontrafiken startar. Behovet är en beslutstödslösning som underlättar och effektiviserar planering, kommunikation och uppföljning.
Kompletterande information
Frågor gällande ansökan ska ställas med hjälp av funktionen "Frågor och svar" i TendSign. Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av UM är att se som giltiga förtydliganden.