609212-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skyddshuvudbonader
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Avancerat Andningsskydd
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
För att vissa specialistfunktioner skall kunna genomföra sin verksamhet så behöver den utrustas med anpassade andningsskydd. Dessa andningsskydd har funktioner som inte de generella andningsskydden har. De avancerade andningsskydden behöver finnas i utföranden som medger möjlighet att väljamellan ansiktsskydd med filter, ansiktsskydd med fläktassistans (för andning) samt ansiktsskydd med kombinationen fläktassistans och luftpaket. Detta för att skapa möjlighet att skydda sig på rättsätt i olika situationer. Skyddet ska kunna användas i syrefattig miljö och /eller miljöer med höga koncentrationer avgiftiga eller smittsamma ämnen.Omfattning:Avancerat andningsskyddsystem bestående av:- Avancerat andningsskydd med filter- Fläktpaket- kombinerat Fläkt och Luftpaket.Stödmaterielen omfattar:• Publikationer och data (Instruktionsböcker, Reservdelskatalog, Reparationsböcker,Materielvårdsscheman, Tillbehörs-/satslistor)• Reservmateriel• Förbrukningsmateriel• Utbildningsmateriel• Paketerings-, hanterings-, förvarings- och transportutrustning• Anläggningar och infrastruktur• Underhållsutrustning till resp. delsystem
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
18444000 Skyddshuvudbonader, 18444000 Skyddshuvudbonader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner