2. Förfarande
Förfarande
Titel: Marknadsundersökning för privata molnlösningar
Beskrivning: FMV söker svar från leverantörer som kan tillhandahålla suveräna privata molnlösningar, frånkopplad från internet. Dessa lösningar bör inkludera Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS) och Software as a Service (SaaS) för att kunna möta ett brett spektrum av tekniska behov
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72310000 Behandling av data, 72320000 Databastjänster