609336-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Senior projektledare för utökning av veterinär- och djursjukskötarprogrammen
Referensnummer: SLU ua 2021.2.4.4-3553
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU avser upphandla en senior projektledare med uppdrag att leda och driva ett utvecklingsprojekt med målsättningen att möjliggöra en utökning av studentantalet på veterinär- och djursjukskötarprogrammen.
Utvecklingsprojektet är ett resultat av regeringens förslag att utöka
antalet veterinärer och djursjukvårdare i syfte att främja god hälso- och sjukvård för djur.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen