609340-2021 - ResultatSverige-Henån: Laboratorietjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: 66-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orust kommun inbjuder till anbudsgivning i upphandling laboratorietjänster. Syftet är att teckna ramavtal med en Leverantör som kan tillgodose kommunens löpande behov av provtagning, distribution av prover och analyser av avlopps- och dricksvatten, grund- och lakvatten, kompost, jord och slam, livsmedel samt övriga miljöanalyser. I uppdraget ingår både planerade prover enligt kontrollprogram, oplanerade analyser samt akuta analyser.
Grund för tilldelning
Den Anbudsgivare som accepterar och uppfyller de i upphandlingen ställda kraven och vars anbud har lägst pris kommer att tilldelas avtal. Vid avrop från ramavtalet kommer avtalade priser och rabatter att gälla som avtalspriser.
Beställaren förbehåller sig rätten att kontrollera och inhämta bevis för att Anbudsgivarens utfästelser är korrekta och att ställda krav i upphandlingsdokumenten uppfylls under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen