6094-2019 - ResultatSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerås hamn - Ombyggnation av oljekajen och cementkajen
Referensnummer: FN 2018/00136-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnad av oljekajen och cementakajen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231200 Anläggningsarbete för olje- och gasledningar, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223500 Konstruktioner av armerad betong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen