609407-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförande av gräsklippning
Referensnummer: IE 19.116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa Eskilstuna kommuns, nedan kommunen, behov av gräsklippning av grönytor inom kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 - 4
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av 4 anbudsområden.
Anbudsområde 1, Öster: ca. 650 000 m2
Anbudsområde 2, Väster: ca. 450 000 m2
Anbudsområde 3, Ytterområden: ca. 160 000 m2
Anbudsområde 4, Torshälla: ca. 210 000 m2