Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidscentrum- Nyproduktion storkök
Referensnummer: UH-2022-137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
En nybyggnation av tillagningskök planeras i Motala kommun för att förse kommunens skolor med lunch. Köket skall bereda och tillaga mat till externa enheter i form av varm lunch och kvällsmat i kantin samt kyld mat i 1-portionsformar och i Fleximatsystem. Byggnaden utformas med reservkaft, reservvatten. uppförs i två våningsplan och med huvudsakliga omfattningen produktionskök, personalavdelning, omklädningsrum, metodkök, beredskapslager, kontorsavdelning och teknikrum. Miljöbyggnad silver. Projektet utförs på ABT 06 i samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Yta ca 2137 m2 BTA.