609521-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Velamsund Ridanläggning
Referensnummer: KFKS 2022/00827
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Velamsund Ridanläggning har en befintlig byggnad i mycket dåligt skick som ska rivas för att ge plats åt en nybyggnation av stallet. Stallet ska inrymma ca 50 hästar och alla ska vara uppstallade på box. Utöver detta finns två politiska beslut om att ersätta befintligt ridhus med en ny byggnad samt att bygga ytterligare ett ridhus, ett ponnyridhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen