609523-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS arbeten
Referensnummer: FN 2020/00490–2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta årsentreprenad (ramavtal) avseende VS arbeten i form av ny-, om- och tillbyggnad, reparation samt underhåll inom Västerås Stads fastighetsbestånd. Förvaltad area är ca 900 000 kvm och består av bland annat skol- förskolebyggnader, hyres- samt förvaltningsfastigheter. Avrop sker fortlöpande under avtalstiden.
Mälarenergis fastighetsförvaltning, förvaltar ca 50 000 kvm hos Mälarenergi AB inkl. dotterbolag och består av bl.a. kontor, personal, lager och produktionsytor. Förvaltningsuppdraget omfattar inte produktionen av Mälarenergikoncernens nyttigheter och de processer som behövs för energiproduktionen
Entreprenadens omfattning framgår i detalj av till detta förfrågningsunderlag bilaga handlingar enligt K § 1. Om den totala volymen som avropas enligt detta avtal under kontraktstiden och optionstiden överstiger 65 MSEK kommer beställaren att säga upp avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadens omfattning framgår i detalj av till detta förfrågningsunderlag bilaga handlingar enligt K § 1.
Omstrukturering av verksamhet och andra politiska beslut kan komma att påverka inköpsvolymen under avtalstiden. Volym under avtalsperioden kan inte anges.
Uppdragsvolymen för Västerås stad bedöms till 13 MSEK per år utan garantier på volym för ramavtalet. Uppdragsvolymen för Mälarenergi bedöms till 2 MSEK per år utan garantier på volym för ramavtalet. Beställaren har ensamrätt att avgöra omfattning och tidpunkt för avropsförfrågan. Om den totala volymen som avropas enligt detta avtal under kontraktstiden och optionstiden överstiger 65 MSEK kommer beställaren att säga upp avtalet.