609556-2021 - ÄndringSverige-Linköping: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Liggande sjuktransport och transport av avlidna
Referensnummer: UC-2020-253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser liggande sjuktransport och transporter av avlidna.
Anbudsområden
Upphandlingen omfattar ett (1) anbudsområde bestående av tjänsten liggande sjuktransport och transport av avlidna för Region Östergötlands och ingående kommuners räkning.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden beror på att Beställaren ser möjlighet till samordningsvinst genom sammanslagning av de två (2) tidigare separata avtalen.