Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av verksamhets- och hushållsavfall
Referensnummer: UH-2019-339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att ta emot och behandla hushålls- & verksamhetsavfall samt omhänderta och behandla restprodukter från hushållsavfallet som klassas som farligt avfall (impregnerat trä) enligt volymer angivna i bilaga "Anbudsspecifikation". Uppdraget avser successiva leveranser av avfall på årsbasis. Mängderna kan variera under året varför överenskommelse om leveransfrekvens och logistik ska träffas mellan antagen uppdragstagare och kommun. Uppdragstagare ska vara väl förtrogen med modern behandlingsteknik och de regler och pålagor som gäller för behandlingsverksamheten. Uppdraget ska genomföras enligt gällande lagar, regler och föreskrifter. Inga volymer garanteras.
Inga frågor besvaras mellan den 20 december - 7 januari.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen