609635-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Luleå: Underhåll av IT-programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Raindance - support, drift, underhåll, vidareutveckling och integrationer
Referensnummer: KLF 2021/1377
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Frivillig förhandsinsyn Raindance - support, drift, underhåll, vidareutveckling och integrationer
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Luleå kommun har genom tidigare genomförd upphandling efter konkurrensutsättning i enlighet med gällande lagstiftning rätt att nyttja systemet Raindance med tilläggsfunktioner.
Nyttjandet i sig är ej begränsat i tiden.
Support, underhåll och vidareutveckling måste ske löpande för att Raindance ska fungera för det ändamål systemet är avsett. Luleå kommun behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar kommunen sin avsikt att tilldela kontraktet till CGI Sverige AB