Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Natur- och miljöutredning
Referensnummer: 2018/KSUH 0104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att leda, samordna och handlägga uppdrag med inriktning på natur- och miljöfrågor i form av Inventering, utredning och upprättande av underlagsmaterial och handlingar för miljökonsekvensbeskrivningar (med undantag för MKB till översiktsplan som inte omfattas av denna ramupphandling), strandskyddsutredningar, skötselplaner, naturvärdesbedömningar, miljödomar, åtgärdsförslag, skyddsföreskrifter, tillstånd och dispenser m.m
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen