609640-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kringtjänster för landtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jour för bokning och trafikledning av serviceresor
Referensnummer: 8549/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för Trafikkontorets avdelning Serviceresor, avseende bokning och trafikledning under jourtid.
Objekt och omfattning
Avtalet omfattar att Leverantören ska hantera jourverksamhet för trafikledning av serviceresor och tjänsteresor, samt hantera andra servicefunktioner som är en del av Göteborgs Stad Trafikkontoret, Serviceresor verksamhet. Jourverksamheten är i huvudsak förlagd till nätter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Göteborgs Stad Trafikkontoret, Serviceresor (Trafikkontoret), 212000-1355 inbjuder Leverantörer att lämna anbud i enlighet med denna upphandlingsdokumentation.
Den förväntade volymen samtal beräknas uppgå till ca 5-35 inkommande samtal per natt och till sitt innehåll omfatta främst trafikledning och svar till kunder om försenade fordon. I uppdraget ingår att Leverantören ska:
Trafikleda Trafikkontorets trafik.
Besvara telefonsamtal och vid behov ändra tid eller annan förutsättning för redan bokade resor. (Bokning av resor sker i Trafikkontorets bokningssystem Planet).
Bevaka förseningslarm och åtgärda försening.
Ringa upp resenär och meddela försening vid verifierade förseningslarm.
Besvara samtal från förare.
Besvara samtal från resenär vid försenat fordon.
Vid behov kontakta förare/trafikföretag.
Vid behov informera om regler och taxor.
Uppdraget omfattar Göteborg Stads färdtjänstområde.
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är Ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
OPTION
Trafikkontoret förbehåller sig rätten att vid behov justera Uppdraget till att även inkludera leveranstid 21.00-23.00 veckodagar söndag-torsdagar (fem kvällar), förutsatt att parterna gemensamt kommer överens om ersättning efter en förhandling som grundas på samma principer som grunduppdraget. Ob-tillägg enligt kollektivavtal kommer sedan adderas till förhandlad ersättning.
Upphandlande myndighet
Göteborgs Stad Trafikkontoret, Serviceresor 212000-1355 Högsbogatan 40
Box 30054 400 43 Göteborg Göteborgs Stad Trafikkontoret, Serviceresor är en kommunal förvaltning och är huvudman för serviceresor i Göteborgs Stad. Avdelningen Serviceresors syfte är att underlätta för funktionshindrade personer att leva ett aktivt och självständigt liv. Detta görs genom att ombesörja effektiva och säkra resor som en särskild form av kollektivtrafik. För mer information om Göteborgs Stad Trafikkontoret, Serviceresor se webbplats: www.goteborg.se
Uppskattad volym
Beräknad förläggning av uppdraget:
Natt till vardagar 23-06 Natt till lördagar 23-08 (samt midsommarafton) Natt till söndagar och helgdagar 23-09 Den förväntade volymen samtal beräknas uppgå till ca 5-35 samtal per natt med i huvudsak flest antal samtal natt till lördag och söndag. Nuvarande samtalstider har varierat mellan 50 sek – 1.40 min per samtal med genomsnittlig samtalstid 1.15 min. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, öppettider m.m. Om förändringar av uppdragets förläggning sker (se 1.6.29), kommer tiden att korrigeras i direkt anslutning till ovan angivna tider, genom att tid läggs till eller tas bort. Vid eventuell justering av uppdraget tillkommer NU resor, beräknas uppgå till ca 30 inkommande samtal per timma mellan 21-23.
Förändringar meddelas Leverantören senast 10 dagar före förändringen. Förändringar kan vara både tillfälliga och permanenta. Ersättning för förändringar som infaller i anslutning till ovan angivna tider/helgdagar ingår i det garanterade årspriset.