2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ljusriggar till Finnvedsvallen
Beskrivning: Inköp av tio (10st) nya ljusriggar i olika storlekar (tre (3)st stor mobil rigg 120-130m2, fyra (4)st mellanstor rigg 50-60m2 och tre (3)st liten mobil rigg 10-20m2) till Finnvedsvallen för att vårda det nya hybridgräset. Dessa tio (10st) Ljusriggar ska vara anpassade efter Finnvedsvallen och täcka 650 kvadratmeter vid varje tillfälle ljusriggarna används. Värnamo kommun avser att upphandla ett komplett system för artificiell tillväxtbelysning av hybridgräs på Finnvedsvallen i Värnamo. Syftet är att säkerställa god och jämn grästillväxt, snabbare återhämtning efter matcher och träning samt förbättrade förutsättningar för att upprätthålla en säker och spelbar elitfotbollsplan under hela säsongen. Systemet ska vara dimensionerat för professionell fotbollsverksamhet och för användning på Finnvedsvallens hybridgräs. Värnamo kommun vill upphandla en funktionsmässigt komplett lösning och inte låsa upphandlingen till ett visst fabrikat eller en specifik teknisk konstruktion.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37410000 Utrustning till utomhusidrott
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136219:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana, 31527200 Utomhusbelysning, 31527260 Belysningssystem