2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling IT-Stöd för Contactcenter 2026
Beskrivning: Göteborgs Stads (Stadens) Kontaktcenter (organisation) svarar på Stadens huvudnummer och unika anropsnummer, de ska ta emot ärenden via en driftsäker tjänst. Beroende på ärendets art ska dessa kunna hanteras via flera olika kanaler med bra service. Då det befintliga avtalet avseende Contactcenterlösning, löper ut under Q3-26 behöver detta nu upphandlas. Samtidigt pågår arbetet med en långsiktig anskaffning avseende Stadens telefoni som helhetslösning.
Intern identifierare: 0301/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000