609845-2025 - Resultat
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Öppenvård 2024, Skåne, Halland, Kronoberg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖppenvård 2024, Skåne, Halland, Kronoberg
BeskrivningUpphandlingen riktar sig till verksamheter som har tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO) enligt SoL 7 kap. 1 § 4:e stycket socialtjänstlag (2001:453) och kan erbjuda tjänster inom något av de fyra (4) delområden. Upphandlingen omfattar även insatser för kommunernas personal med skadligt bruk/beroende. Upphandlingen omfattar följande delområden: • Behandling och stöd till barn (0-17 år) med eller utan deras familjer • Utredning av barn (0-17 år) och deras familjer • Behandling och stöd till enskilda vuxna (18+ år) – Programvistelse • Behandling och stöd till enskilda vuxna (18+ år) – Övrig öppenvård
Intern identifierare23/6
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsupphandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAllmänna frågor
BeskrivningÖppenvård 2024, Skåne, Halland, Kronoberg
Intern identifierare23/6-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 1 Behandling och stöd till barn( 0-17 år) med eller utan deras familjer
BeskrivningMålgruppen är barn med eller utan deras familjer i behov av förändring i sin livssituation och sitt beteende. Målet är att stärka föräldraförmågan och/eller samspelsförmågan, lösa relations-, känslomässiga– och beteendemässiga problem i hela eller delar av familjen. Familjen görs delaktig och får hjälp att använda sina egna resurser och förmågor, öka sin kompetens att lösa problem samt att klara av svåra livssituationer. Det kan också handla om att hjälpa familjer att hitta adekvata strategier för föräldraskapet eller strategier för att motverka att våld förekommer i familjen samt stöd vid umgänge. Stöd ska kunna ges i interaktion i familjens hem-/närmiljö och bestå av praktiska och konkreta råd samt anvisningar för att vardagen ska fungera. Uppdragets omfattning och innehåll bestäms utifrån familjens behov, vilket kan innebära intensiv insats flera gånger i veckan, även kvällar och helger. Insatserna ska omfatta behandlande och stödjande samtal/insatser som kan kombineras med praktiska och pedagogiska aktiviteter vid behov. Även nätverksinriktat behandlingsarbete ska ingå vid behov. För äldre barn kan behandling av skadligt bruk/beroende, kriminalitet eller annan social problematik vara aktuellt. Behov av stöd, motivation och självständighetsträning kring skola och fritid är andra exempel på vad som kan ingå. Uppdrag ska kunna genomföras i den enskilda familjens hem, skola och/eller andra aktuella/relevanta närmiljöer. Verksamhetens lokaler kan vara lämpliga att vistas i för behandling vid överenskommelse med uppdragsgivare.
Intern identifierare23/6-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 2 Utredning av barn (0-17 år) och deras familjer
BeskrivningMålgruppen är familjer med ett eller flera barn (0-17 år). Insatsen ska tillgodose uppdragsgivarens behov att fördjupa och/eller komplettera uppdragsgivarens egna utredningsinsatser i fråga om barnets behov, föräldrarnas samspels- och omsorgsförmåga, anknytning, gränssättning samt familjens och nätverkets resurser. Utredningen ska genomföras utifrån BBIC:s behovsområden och som utgångspunkt utföras i familjens hem-/närmiljö. Referenssamtal med förskola, skola och andra för uppdraget betydande instanser ska ingå. Vissa delar av utredningen kan ske i verksamhetens lokal om det bedöms lämpligt av uppdragsgivaren. Verksamheten ska ha kunskap om och tillämpa lämpliga utredningsmetoder utifrån uppdragsgivarens uppdrag. Verksamheten ska ha djup och bred kunskap om psykosocial problematik, samspel, risk- och skyddsfaktorer, nätverksarbete och familjen som system samt kunskap om neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och psykiatrisk problematik.
Intern identifierare23/6-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 3 Behandling och stöd till enskilda vuxna (18+ år) - Programvistelse
BeskrivningMålgruppen för programvistelse är vuxna med skadligt bruk/beroende. Programvistelse avser att den enskilde deltar i ett program som erbjuds i verksamhetens lokaler. Programmet ska vara schemalagt och pågå regelbundet dagligen/veckovis.
Intern identifierare23/6-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 4 Behandling och stöd till enskilda vuxna (18 + år) - Övrig öppenvård
BeskrivningMålgruppen är enskilda vuxna med i huvudsak skadligt bruk/beroende men det kan även handla om personer med annan form av psykosocial problematik och/eller kriminalitet. Målgruppen kan även vara unga vuxna med social problematik. Insatser inom delområdet kan vara behandlande och stödjande samtal i grupp och/eller enskilt samt återfallsprevention. Även praktiskt stöd till den enskilde i den dagliga livsplaneringen kan ingå samt stöd att ta kontakter för att upprätta sysselsättning. Insatser kan ges i den enskildes hem-/närmiljö eller i verksamhetens lokal.
Intern identifierare23/6-4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelObligatoriska krav
BeskrivningSe upphandlingsdokument
Intern identifierare23/6-5