609864-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputs
Referensnummer: 2019.703 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fönsterputs för Alingsås kommuns förvaltningar, bolag och förbund och omfattar samtliga objekt som framgår av bilagd objektsbeskrivning.
Planerad avtalsstart 1.4.2020
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Fönsterputs och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Om upphandlingen
Upphandlingen avser fönsterputs för Alingsås kommuns förvaltningar, bolag och förbund och omfattar samtliga objekt som framgår av bilagd objektsbeskrivning. Avtalet kan även omfatta fönsterputs hos boende som har Alingsås kommun som utförare av hemtjänst.
Avtalsstart
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 31.3.2024
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 2 800 000 SEK.