60988-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helpension Plus Små konferenser och möten (kompletterande upphandling) 2020
Referensnummer: 23.3-4744-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Helpension Plus Små konferenser och möten (kompletterande upphandling) 2020 i kategorin Konferenser och möten.
Syftet med denna kompletterande upphandlingar är således att göra ett nytt försök att upphandla leverantörer inom dessa anbudsområden (kommuner(kommundelar) i respektive upphandling, för att täcka behovet av konferenser och möten geografiskt.
Denna upphandling avser Helpension Plus Små konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-4748-20)
Sista dag för anbudsinlämning är 24.9.2020 23:59
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55100000 Hotelltjänster, 55110000 Hotellinkvartering, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2019 genomförde Statens inköpscentral ramavtalsupphandlingar i ramavtalsområdet Konferenser och möten. Ramavtalsområdet upphandlades i åtta (8) separata upphandlingar och respektive upphandling var uppdelad i anbudsområden i form av geografiska zoner (kommuner/kommundelar).
I fem (5) av dessa upphandlingar, i ett antal anbudsområden (kommuner/kommundelar) inkom det inga lämpliga anbud. Syftet med dessa kompletterande upphandlingar är således att göra ett nytt försök att upphandla leverantörer inom dessa anbudsområden (kommuner(kommundelar) i respektive upphandling, för att täcka behovet av konferenser och möten geografiskt.
Denna upphandling omfattar Konferenser och möten i ett begränsat antal kommuner. Dessa kompletterande upphandlingar består av fem (5) separata upphandlingar, se avsnitt 1.1 - vårt uppdrag.
Geografisk indelning
Kommuner/kommundelar utgör geografiska anbudsområden i Sverige, enligt avsnitt 1.4.7 Antal Ramavtalsleverantörer per kommun/kommundel.
Ett antal kommuner har delats in i kommundelar och kommun övrig för att tillgodose avropande myndigheters behov av att välja en kommun/kommundel som ligger nära resmålet. I bilaga kartor framgår de kommuner som är indelade i kommundelar.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter som längst till och med 31.12.2021 från och med att ramavtalet trätt i kraft.
Ramavtalet beräknas träda i kraft så snart ramavtalet har signerats av båda parter.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under fjärde (4:e) kvartalet 2020.