609903-2023 - ResultatSverige-Solna: Redovisning och revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster 2023
Referensnummer: KS/2023:51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Redovisningsrevision omfattar att biträda förtroendevalda revisorer/lekmannarevisorer med revisionsinsatser. Redovisningsrevisionen inkluderar granskning av löpande redovisning, granskning av årsredovisningen samt delårsbokslut. Planering av revisionsarbete ska utföras samt kansliservice med bland annat allmänna kontorsgöromål såsom kallelser och minnesanteckningar, hantering av revisionens budget och redovisning.
Förvaltningsrevision sker löpande under året enligt plan från stadens förtroendevalda revisorer. Uppdragen kan avse olika delar av den kommunala verksamheten och gälla projekt/utredningar. Efter skriftlig avropsförfrågan och offert med fastpris för det beskrivna uppdraget sker beställning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Redovisningsrevision omfattar att biträda förtroendevalda revisorer/lekmannarevisorer med revisionsinsatser. Se underlag för ytterligare information.